Ploty, múry a iné...

Autor: Mariana Nagyová | 11.9.2013 o 19:50 | Karma článku: 14,29 | Prečítané:  629x

Keď sa po revolúcii otvorili hranice, ako prví sa v našej užšej i širšej rodine chytili príležitosti študenti. Rozbehli sa do sveta poznávať cudzie krajiny, učiť sa jazyky a niečo si aj zarobiť. Takto sa jeden z nich vo Švédsku spoznal s Mariann, učiteľkou v preddôchodkovom veku z Malmö.

Mariann vlastnila neveľký dom, kde bolo treba kadečo opraviť. Najala si nášho milého študenta na práce okolo domu - od kosenia trávy, cez maľovanie izieb po natieranie okenných rámov. Pretože s prácou študenta bola Mariann spokojná, najímala si študenta niekoľko prázdnin. Počas tých rokov sa spriatelili natoľko, že ju študent pozval na promócie na Slovensko.

Mariann sa na Slovensku zaujímala o všetko. Vyzbrojená fotoaparátom striehla na vážky pri rieke tečúcej cez obec. Fascinovalo ju kukuričné pole. Kukurica ten rok vďaka dostatku vlahy narástla do nevídanej výšky. Tak sme ju museli odfotiť s kukuricou. Chutili jej naše jedlá a rada sa prechádzala ulicami obce, kde zvedavo nazerala do dvorov.

... a fotila.

Všimla si to, okolo čoho sme my ľahostajne a bez záujmu denne prechádzali.

Ploty.

 

Tvrdila, že nikde nevidela také rozmanité ploty. Hovorila, že tie ploty vypovedajú o estetickom cítení, ume a tvorivosti Slovákov. Čo plot - to jedinečné dielo. Ťažko našla v obci 2 rovnaké.

Odvtedy prešlo 20 rokov. Obec sa zmenila. Už by ju Mariann spoznala len ťažko. Rozrástla sa a noví obyvatelia prinášajú svoju kultúru. Okolo domov stavajú vysoké múry.

Aj spoločnosť sa zmenila, všetci sme sa zmenili. Staviame múry pred ľuďmi, než aby sme stavali k sebe mosty.

A ešte máme  špecialistov na tunely.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trumpovým gayom sa vyhrážajú, na republikánske centrum sa zložili demokrati

Dva týždne pred prezidentskými voľbami sa zdá čoraz jasnejšie, že Clintonová vyhrá. Trump má však svoj svet a v ňom jednoznačne vyhráva.

DOMOV

Blaha sedel celkom sám. Takto vyzerala konferencia Smeru

Delegáti Smeru hlasovali. Nikto nebol proti.

ŠPORT

Svetovú jednotku som stále tlačila, aj tak som prehrala, vraví Cibulková

Slovenka sa pri premiére na šampionáte WTA pričinila o špičkový tenis.


Už ste čítali?