Apolka

Autor: Mariana Nagyová | 28.5.2011 o 10:30 | (upravené 28.5.2011 o 10:36) Karma článku: 10,26 | Prečítané:  1580x

Nedávno ma tu na blogu zaujal príbeh ženy, ktorá niekoľko rokov  prehliadala  manželovu neveru. Pomyslela som si, že mnohé máme rôzny  prah tolerancie a rôzne sme sa fixovali na mužov v našom živote . Niektoré viac, iné menej, mnohé vôbec.  Spomenula som si na tetu Apolku.  U nej to bolo  až za hrob.

Poznala som ju  ešte ako dieťa. Bola to švagriná mojej babky.  Chodievali  sme jej gratulovať k narodeninám. Babička jej v náručí niesla azalku alebo primulku. Apolka nás uvítala vždy na verande, kde mala prestreté pre gratulantov. S mojou babkou  sa najradšej  rozprávala o svojom mužovi, ktorý bol babkiným bratom.  Bojoval na frontoch druhej svetovej a tam niekde aj padol. Apolka  si nikdy nepripustila, že sa nevráti. Neuverila, ani keď  smrť  jej manžela oznámili oficiálne. Neuverila, pretože ani jeden z jeho spolubojovníkov - navrátilcov  -  ho mŕtveho nevidel.  

 Dlhé roky dennodenne vyčkávala poštára dúfajúc,  že dostane od neho správu. Nádej  v nej ožila , keď  po viac ako desiatich rokoch po vojne  sa do susednej dediny  vrátil muž  zo  zajatia v Rusku.

Napriek viere v návrat, celý  ďalší život  čierne  smútočné šaty neodložila. Babka jej  často dobromyseľne dohovárala, aby sa neobliekala ako starena - mali vtedy  už  okolo  sedemdesiat.  

Ešte jedna drobná príhoda mi utkvela v pamäti, keď sa Apolke  narodila prvá pravnučka. Veľmi sa jej tešila a hnevala zároveň, pretože mladí jej dali meno Gertrúda a keďže si  to meno  nevedela za svet  zapamätať, napísala  ho na kúsok papiera a nosila v zástere pri ruke.

- Aj tak jej vždy hovorím chrobáčik , zdôverila sa babke.

Keď cítila, že ju sily do života opúšťajú, želala si len jedno, aby fotku manžela, ktorú mala celý život na nočnom stolíku, uložili ku nej  do rakvy.

Mala takmer deväťdesiat. Väčšinu  života prežila čakaním .

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?