O husacine

Autor: Mariana Nagyová | 14.8.2011 o 15:55 | Karma článku: 10,37 | Prečítané:  1172x

U nás vrcholom leta boli hody. Odjakživa.  Tešili sme sa na ne vždy z viacerých dôvodov. Pretože nám mamka nechala ušiť nové šaty, pretože našu dedinu zaplavili kolotoče a my sme celý týždeň blúdili pomedzi ne a v nedeľu sme sa na nich povozili dosýta. Veď jedna jazda na húsenkovej dráhe stála iba korunu. Doobeda sme išli do kostola   a na obed  bola hus. Taká fajnová, dobre vykŕmená , s „ křupavou kůrčičkou".

 

Po rokoch hody  stratili na význame. Dospeli sme. Až príliš. Celý rok máme kolotoč  -  povinností a nové šaty si väčšinou  objednávame cez internetové katalógy.

Jediné, čo zostáva nezmenené  je dobre vypečená hus  na obed. Naša mamka na tradície nedá dopustiť.  Husacina patrí k hodom  tak ako korupcia k  eurofondom.

Scenár je už vari polstoročie nemenný. Začiatkom roka si  mama preštuduje kalendár, na aký dátum pripadne hodová nedeľa. U nás je vždy 6. augusta alebo na najbližší deň po tomto dátume. Potom si zaznačí, kedy si pôjde kúpiť na farmu húsatá.  Všetko musí sadnúť na deň, pretože 4 týždne pred dňom D ich začína štopať. /Pre tých čo nevedia, vlastnoručne ich kŕmi kukuricou /.  Keď  mamke vravíme, že by sa to nemalo, len mávne rukou. Či si vieme prestaviť, aká by bola nevykŕmená hus a hneď aj dodá, že planá. Štopala  babka aj prababka a či je ona menej schopná? /Ochrancov zvierat prosím o zhovievavosť /.

Správne vykŕmená hus má okolo 8 kíl a pečienku väčšiu  ako dve dlane.  Na cholesterol je  cez hody uvalené embargo. Pekne vypečené husičky, jedna báseň,  potom chvíľu trónia na stole.

 

P.S. V našej rodine nie sú vegetariáni.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

V jadre Únie už sme, je na Ficovi, čo ďalej

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?