3:0 pre Slovensko

Autor: Mariana Nagyová | 6.8.2012 o 16:11 | (upravené 6.8.2012 o 16:20) Karma článku: 13,25 | Prečítané:  1892x

Mnohí máme svoje skúsenosti s cudzincami. U nás v rodine rezonujú príbehy tých, čo sa zúčastnili  výmenných jazykových pobytov alebo  stáží. Spoločným menovateľom všetkých sú značne skreslené, či dokonca zdeformované informácie, ktoré o nás v zahraničí majú.

 

1:0

Turlev je z Malmö . Asi pred 12 rokmi ho prvýkrát pozval na Slovensko brat. Turlev o existencii Slovenska ani netušil. Jeho geografické vedomosti boli vhodné pre reláciu Aj múdry schybí. Dvíhali sme obočie, keď za južného suseda Poľska považoval Maďarsko .

Dnes je Turlev priateľom rodiny a s úsmevom si spomína na svoj prvý pobyt na Slovensku, ako chodil v Bratislave po Auparku a nevedel čo skôr, či sa má čudovať preplneným obchodom, alebo či má obdivovať dievčatá. No a nadovšetko si u nás obľúbil guláš, ktorý považuje za delikatesu. /:)/

 

2:0

Pred 4 rokmi sa Janka ako stredoškoláčka zúčastnila výmenného pobytu v Holandsku. Pridelili jej rodinu, ktorá si ju vyzdvihla pred partnerskou školou. Do ničím výnimočného bytu ju uvádzali ako do paláca. Ihneď ju začali zaúčať, ako funguje sprcha a splachovací záchod. Na jej protesty, že predsa neprišla z pralesa, nereagovali.

Keď jej so všetkou pompou chceli predviesť televízor, zazvonil Janke mobil. Domácim padla sánka. Potom neskôr vylovila v kufri laptop a spýtala sa, či majú internetové pripojenie a milí Holanďania išli do kolien.

 

3:0

Katka vlani cestovala do Nemecka na stáž. Vo vlaku sa zoznámila s Nemkou a s jej 10-ročnou dcérou. Dievčatko si Katku veľmi obľúbilo. Keď si vymenili niekoľko listov, pozvali Katku na návštevu k nim domov - do Lipska. Už tam domáca pani predostrela svoje predstavy o Slovensku ako o tichej a pokojnej rurálnej krajine. /?/

Pred niekoľkými dňami prišla Nemka s dcérou na Slovensko. Odhodlaná na všetko, ochotná - podľa jej vlastných slov - spať niekoľko nocí s dcérou aj v senníku. /!/

Pri ceste zo stanice si ako prvé všimla billboardy.

Ako je možné, že identické visia po celom Nemecku?  Predajne áut na Slovensku?

Vtedy začala tušiť, že v jej predstavách niečo nesedí.

Zo Slovenska odchádzala s názorom, že Bratislava sa vežiakmi podobá na New York, uličky starého mesta sú ako tie v Salzburgu, všetky ženy sa moderne obliekajú a Slováci jedia zdravo a biopotraviny. /Babka Katky má záhradku/.

***

Prešli roky a pre Európu sme ostali neznámi a majú voči nám predsudky.

Neviem, ako oficiálna vládna politika plánuje šíriť obraz Slovenska vo svete. Podľa týchto skúseností, to nie je nič moc.

Nevedia o nás, alebo majú skreslené predstavy, a to je aj dôvod, prečo si kdekto myslí, že sme len lacná pracovná sila.

 

 

P.S.  Predsa niečo:

Podľa najnovších informácií od Turleva, je vo Švédsku ďaleko najlepšie pivo - Zlatý bažant, ktorý tam len nedávno začali dovážať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?