3:0 pre Slovensko

Autor: Mariana Nagyová | 6.8.2012 o 16:11 | (upravené 6.8.2012 o 16:20) Karma článku: 13,25 | Prečítané:  1890x

Mnohí máme svoje skúsenosti s cudzincami. U nás v rodine rezonujú príbehy tých, čo sa zúčastnili  výmenných jazykových pobytov alebo  stáží. Spoločným menovateľom všetkých sú značne skreslené, či dokonca zdeformované informácie, ktoré o nás v zahraničí majú.

 

1:0

Turlev je z Malmö . Asi pred 12 rokmi ho prvýkrát pozval na Slovensko brat. Turlev o existencii Slovenska ani netušil. Jeho geografické vedomosti boli vhodné pre reláciu Aj múdry schybí. Dvíhali sme obočie, keď za južného suseda Poľska považoval Maďarsko .

Dnes je Turlev priateľom rodiny a s úsmevom si spomína na svoj prvý pobyt na Slovensku, ako chodil v Bratislave po Auparku a nevedel čo skôr, či sa má čudovať preplneným obchodom, alebo či má obdivovať dievčatá. No a nadovšetko si u nás obľúbil guláš, ktorý považuje za delikatesu. /:)/

 

2:0

Pred 4 rokmi sa Janka ako stredoškoláčka zúčastnila výmenného pobytu v Holandsku. Pridelili jej rodinu, ktorá si ju vyzdvihla pred partnerskou školou. Do ničím výnimočného bytu ju uvádzali ako do paláca. Ihneď ju začali zaúčať, ako funguje sprcha a splachovací záchod. Na jej protesty, že predsa neprišla z pralesa, nereagovali.

Keď jej so všetkou pompou chceli predviesť televízor, zazvonil Janke mobil. Domácim padla sánka. Potom neskôr vylovila v kufri laptop a spýtala sa, či majú internetové pripojenie a milí Holanďania išli do kolien.

 

3:0

Katka vlani cestovala do Nemecka na stáž. Vo vlaku sa zoznámila s Nemkou a s jej 10-ročnou dcérou. Dievčatko si Katku veľmi obľúbilo. Keď si vymenili niekoľko listov, pozvali Katku na návštevu k nim domov - do Lipska. Už tam domáca pani predostrela svoje predstavy o Slovensku ako o tichej a pokojnej rurálnej krajine. /?/

Pred niekoľkými dňami prišla Nemka s dcérou na Slovensko. Odhodlaná na všetko, ochotná - podľa jej vlastných slov - spať niekoľko nocí s dcérou aj v senníku. /!/

Pri ceste zo stanice si ako prvé všimla billboardy.

Ako je možné, že identické visia po celom Nemecku?  Predajne áut na Slovensku?

Vtedy začala tušiť, že v jej predstavách niečo nesedí.

Zo Slovenska odchádzala s názorom, že Bratislava sa vežiakmi podobá na New York, uličky starého mesta sú ako tie v Salzburgu, všetky ženy sa moderne obliekajú a Slováci jedia zdravo a biopotraviny. /Babka Katky má záhradku/.

***

Prešli roky a pre Európu sme ostali neznámi a majú voči nám predsudky.

Neviem, ako oficiálna vládna politika plánuje šíriť obraz Slovenska vo svete. Podľa týchto skúseností, to nie je nič moc.

Nevedia o nás, alebo majú skreslené predstavy, a to je aj dôvod, prečo si kdekto myslí, že sme len lacná pracovná sila.

 

 

P.S.  Predsa niečo:

Podľa najnovších informácií od Turleva, je vo Švédsku ďaleko najlepšie pivo - Zlatý bažant, ktorý tam len nedávno začali dovážať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

TECH

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory.

EKONOMIKA

British Airways vypadli systémy, na letiskách panuje chaos

Zrušila sobotňajšie lety z Londýna.


Už ste čítali?