Schule je niečo iné ako škola

Autor: Mariana Nagyová | 25.5.2013 o 21:53 | (upravené 25.5.2013 o 23:30) Karma článku: 16,25 | Prečítané:  2266x

Celý čas som sa musela kontrolovať a hovoriť si, nezízaj ako teľa na nové vráta! Nepodarilo sa. Chodila som po základnej škole v Marcheggu, sprevádzal nás starosta a 2 riaditeľky školy a krútila som hlavou, čo je toto tu za svet!

 

Marchegg je malé rakúske mestečko ležiace len niekoľko kilometrov od slovenských hraníc. Má menej ako tritisíc obyvateľov, dominantou je barokový kaštieľ a kúsok za ním na mŕtvom ramene Dunaja môžete vidieť úžasné hniezdisko bocianov.

Na okraji mestečka som navštívila miestnu, úplne zrekonštruovanú  základnú školu. Šťastné číslo školy je číslo 2. Podľa slov starostu Marcheggu  práce na oprave starej 50 ročnej  školy trvali 2 roky. Funguje už 2 roky v plnej paráde a celá rekonštrukcia stála 2 milióny. Spolková krajina NÖ prispela 200 tisícmi, niečo zaplatilo mesto Marchegg a zvyšok bude splácať  20 rokov. Celá budova je samozrejme zateplená a  nová kotolňa využíva drevoštiepku.  Úspora energie oproti stavu predtým je 92% ./ Pôvodne som si myslela, že zle rozumiem, ale číslo som si overila ešte raz/.

Okolo 300 detí tu má všetko, na čo si bežný smrteľník len spomenie. Priestranné triedy s novým nábytkom, v každej triede interaktívna tabuľa. Žalúzie sťahujú automatikou. Kriedou nepíšu. Školský klub detí má priestory zvlášť pre hru, zvlášť pre písanie úloh. Špeciálne učebne pre vyučovanie informatiky, chémie a fyziky, pracovného vyučovania , knižnica ... Všetko účelné a moderné. Škola je bezbariérová. Má 2 telocvične a školský dvor pre šport a hru detí.

SAM_0133.JPGSAM_0134.JPGSAM_0139.JPGSAM_0140.JPGSAM_0143.JPG

 

SAM_0148.JPG

 

A teraz finále!

Pri prehliadke školy sme sa zatúlali do triedy, kde sa vyučuje hudobná výchova. Učiteľka ihneď vyzvala chlapca, aby nám niečo zahral na klavíri. Vraj je to veľký talent. Chlapec do školy cestuje....hádajte....... z Bratislavy! Pochválili sa, že majú zopár detí zo Slovenska. Jedna u riaditeliek dodala, že na I. stupni má asi 4 deti zo Slovenska, ale do prvej triedy sa ich už zapísalo osem!

 

SAM_0144.JPG

 

Tisíce Slovákov pracuje v zahraničí, tisíce vysokoškolákov študuje na zahraničných univerzitách. Malé deti posielame na výchovu a za vzdelaním do cudziny. / Po tom, čo som videla v tejto škole, plne chápem rodičov/.

A Slovensko? Pre koho je tento štát?  Toto je budúcnosť - exodus Slovákov?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?