Ploty, múry a iné...

Autor: Mariana Nagyová | 11.9.2013 o 19:50 | Karma článku: 14,29 | Prečítané:  659x

Keď sa po revolúcii otvorili hranice, ako prví sa v našej užšej i širšej rodine chytili príležitosti študenti. Rozbehli sa do sveta poznávať cudzie krajiny, učiť sa jazyky a niečo si aj zarobiť. Takto sa jeden z nich vo Švédsku spoznal s Mariann, učiteľkou v preddôchodkovom veku z Malmö.

Mariann vlastnila neveľký dom, kde bolo treba kadečo opraviť. Najala si nášho milého študenta na práce okolo domu - od kosenia trávy, cez maľovanie izieb po natieranie okenných rámov. Pretože s prácou študenta bola Mariann spokojná, najímala si študenta niekoľko prázdnin. Počas tých rokov sa spriatelili natoľko, že ju študent pozval na promócie na Slovensko.

Mariann sa na Slovensku zaujímala o všetko. Vyzbrojená fotoaparátom striehla na vážky pri rieke tečúcej cez obec. Fascinovalo ju kukuričné pole. Kukurica ten rok vďaka dostatku vlahy narástla do nevídanej výšky. Tak sme ju museli odfotiť s kukuricou. Chutili jej naše jedlá a rada sa prechádzala ulicami obce, kde zvedavo nazerala do dvorov.

... a fotila.

Všimla si to, okolo čoho sme my ľahostajne a bez záujmu denne prechádzali.

Ploty.

 

Tvrdila, že nikde nevidela také rozmanité ploty. Hovorila, že tie ploty vypovedajú o estetickom cítení, ume a tvorivosti Slovákov. Čo plot - to jedinečné dielo. Ťažko našla v obci 2 rovnaké.

Odvtedy prešlo 20 rokov. Obec sa zmenila. Už by ju Mariann spoznala len ťažko. Rozrástla sa a noví obyvatelia prinášajú svoju kultúru. Okolo domov stavajú vysoké múry.

Aj spoločnosť sa zmenila, všetci sme sa zmenili. Staviame múry pred ľuďmi, než aby sme stavali k sebe mosty.

A ešte máme  špecialistov na tunely.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?