O nočnej more slovenského školstva

Autor: Mariana Nagyová | 4.12.2013 o 21:37 | (upravené 4.12.2013 o 23:34) Karma článku: 12,18 | Prečítané:  1612x

Podobne ako mnohí z vás, aj ja som si zo záujmom prečítala informáciu o výsledkoch našich detí v meraniach PISA. Nelichotivé umiestnenie určite zhodnotia zodpovední /aspoň dúfam/. Rada by som sa zamerala na jednu časť týchto výsledkov, a to prepad vedomostí u žiakov osemročných gymnázií.

Viac ako 15 rokov sledujem počínanie si jedného osemročného gymnázia neďaleko môjho bydliska. Je to jednak preto, že som v ňom onehdy 7 rokov učila, jednak preto, že medzi jeho absolventov patrí aj jedno z mojich detí.

V čase, keď som nastúpila do spomínaného gymnázia, jeho osemročná verzia sa len začala rozvíjať. Do triedy sa dostali najlepší štvrtáci z celého okresu. Pôvodne som si myslela, že títo žiaci prevalcujú na olympiádách z matematiky, slovenčiny, cudzích jazykov a pod. svojich rovesníkov zo základných škôl. S prekvapením som zistila, že sa tak nestalo. Nestalo sa  vtedy a nestáva sa to do dnes! Výsledky všetkých olympiád pritom sledujem každý rok veľmi pozorne.

Pred dvomi rokmi na konferencii k problémom školstva sa istý rečník vyjadril k osemročným gymnáziám a to tak, že absolventi týchto škôl až tak prenikavo úspešní nie sú. Ani pre nich samých, resp. pre väčšinu z nich,  takáto škola neprináša výraznú pridanú hodnotu. Prakticky sa postupne stratia v dave so svojimi kamarátmi z klasických gymnázií. /Potvrdilo sa to aj v mojej rodine/.

Na druhej strane je výrazný prepad priemerných detí, ktoré ostanú na základných školách, pretože v minulosti ich práve výborní žiaci ťahali vyššie. Je všeobecne známe, že deti sa veľmi veľa naučia jeden od druhého. Učenie sa od rovesníkov v skupinách, kde sú zastúpené deti s rozličnými schopnosťami, je dôležitým prvkom vzdelávania detí.  Odchodom elitných žiakov utrpela práve skupina menej úspešných detí.

Nedávno sa na stránkach sme.sk  k  téme osemročných gymnázií vyjadril aj odborník na školstvo  z krajiny, o školskom systéme ktorej snívame - z Fínska. Fíni už pred 30 rokmi upustili od osemročných gymnázií. Neosvedčili sa z vyššie zmienených dôvodov.

Problém osemročných gymnázií a oddelené vzdelávanie výborných žiakov, samozrejme, nie je jediným dôvodom na prepad vedomostí u 15-ročnej slovenskej populácie. Možno je to len kamienok do mozaiky, ktorú tvorí poddimenzované financovanie školstva, vyhoretí učitelia, učebnice, byrokracia, nezvládnutá reforma ...

Neupieram právo rodičom vyberať školu pre svoje dieťa, na druhej strane chápem základné školy, ktoré vzdelávajú kolektívy detí rozbité odchodom najlepších žiakov.

 

 

Na záver krátka spomienka

Keď som pred mnohými rokmi / tuším to bolo v praveku/ nastupovala na svoje prvé učiteľské miesto,  v zborovni mi vyhradili stôl vedľa ostrieľaného a všeobecne uznávaného učiteľa.

Jeho príklad, rady a spôsob vyučovania boli pre mňa ďalšou vysokou školou. Citujem ho  takmer stále. Často vravieval:

-   Vieš, čo je zaujímavé, Maruš? Väčšinu rodičov zaujíma, akú má dieťa známku, nie to,

čo vie!

-   Za svoje učiteľovanie som zažil x ministrov a prešiel x reformami. No každá nová reforma bola horšia ako tá predchádzajúca.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

V jadre Únie už sme, je na Ficovi, čo ďalej

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?